Chrapanie – nocny problem zagrażający naszemu zdrowiu

0
1943

Poznaj przyczyny chrapania oraz skuteczne metody walki z tą przykrą dolegliwością.

Z pozoru nieszkodliwe, choć bardzo uciążliwe chrapanie może być objawem wielu poważnych chorób w tym bezdechu sennego. Z dolegliwością tą zmaga się znaczna część naszego społeczeństwa, z reguły problem ten dotyczy częściej mężczyzn niż kobiet. Na chrapanie narażone są szczególnie osoby otyłe prowadzące niezdrowy tryb życia.
Sprawdź co wywołuje chrapanie, jak wpływa ono na nasze zdrowie oraz jak skutecznie je zwalczać.

Chrapanie z medycznego punktu widzenia

Chrapanie jest jedną z popularniejszych dolegliwości, występujących w podczas naszego snu. Objawia się ona głośnym dźwiękiem wydobywającym się z gardła do czego przyczynia się wibracja języczka i podniebienia miękkiego w trakcie oddychania (głównie w trakcie wdychania powietrza). Zjawisko to spowodowane jest w dużej mierze zwiotczeniem mięśni i pomniejszaniem się cieśni gardzieli.
Chrapanie często pojawia się także u kobiet, które spodziewają się dziecka. Zmiany hormonalne jakie zachodzą w tym czasie w organizmie, wzrastający ucisk na przeponę – to tylko kilka z czynników sprzyjających tej dolegliwości.

Jak to wygląda w rzeczywistości?

Ostatnio przeprowadzone badania dowodzą, że z powodu chrapania cierpi aż 1/4 naszego społeczeństwa, podobnie jest też w przypadku bezdechu sennego. Jak wspominaliśmy wcześniej problem ten znacznie częściej dotyczy płci męskiej – chociaż z roku na rok przybywa również kobiet, które uskarżają się na uciążliwe chrapanie.
Wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że chrapie niestety gorzej jest ze świadomością czy w podczas snu występuje także bezdech senny – w tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie profesjonalnych badań. Racji nie mają Ci, którzy twierdzą, że osoba, która chrapie wysypia się lepiej – nic bardziej mylnego. Wpływa to negatywnie nie tylko na ich partnerów ale także na nich samych. Osoby takie często są niewyspane, mają problemy z koncentracją co może znacznie utrudnić wykonywanie codziennych obowiązków.

W czym tkwi problem?

Zastanawiasz się co wywołuje chrapanie?

Do jednych z najczęściej występujących przyczyn chrapania zalicza się:

– skrzywienie przegrody nosowej,

– występowanie polipów lub guzków w przegrodach nosowych,

– nieprawidłowości w budowie gardła,

przerost mięśni języka (tzw. język powiększony),

– achalazja przełyku,

miastenia mięśni gardła,

– uwarunkowanie genetyczne,

Chrapanie – otyłość,

– alergie,

– ciąża,

– andropauza u mężczyzn i menopauza u kobiet,

– przyjmowanie niektórych farmaceutyków (w szczególności tabletek nasennych),

– palenie papierosów i spożywanie alkoholu bezpośrednio przed snem.

Chrapanie objawem groźnej choroby?

Tak, jak najbardziej. Chrapanie jak każda inna dolegliwość ma swoją przyczynę. Nie zawsze występuje ono w wyniku otyłości czy nadużywania używek. Nierzadko chrapanie może wskazywać na miażdżycę, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze a nawet kłopoty z sercem. Jeżeli problem z chrapaniem pojawił się u Ciebie całkiem niedawno i nie wiesz czym może być spowodowany najlepsze co możesz zrobić w trosce o swoje zdrowie to udać się do lekarza i wykonać rutynowe badania.

Nie bagatelizuj problemu!

Głośne chrapanie jest jednym z charakterystycznych objawów OBS czyli obturacyjnego bezdechu sennego. Choroba ta objawia się podczas snu, polega ona na znacznym spłyceniu oddechu oraz często występującym całkowitym wstrzymaniu oddechu. OBS jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia a nawet życia. Bezdech senny jest jedną z przyczyn nagłej śmierci nocnej. Długotrwałe bezdechy skutkują niedotlenieniem organizmu (komórek, tkanek, narządów) co źle pływa na ogólną kondycję fizyczną i psychiczną ale przede wszystkim na układ krążenia.
Na obturacyjny bezdech senny cierpi ponad 1,5 miliona Polaków.

Zapobieganie

Na szczęście chrapanie można leczyć. Istnieje wiele skutecznych metod zarówno nieinwazyjnych jak i inwazyjnych, które są w stanie całkowicie usunąć problem. Zanim jednak zdecydujesz się na zabieg chirurgiczny, upewnij się, że przyczyną chrapania nie jesteś Ty sam. Oczywiście chodzi tutaj o tryb życia jaki prowadzisz – postaraj się ulepszyć swój jadłospis, stroń od używek takich jak papierosy czy alkohol, ćwicz więcej na świeżym powietrzu. Śpisz na plecach, spróbuj zmienić pozycję. Wymień starą poduszkę na nową odpowiednio wyprofilowaną. Czasami nie wiele potrzeba aby chrapanie ustąpiło.
Jeżeli to nie pomaga możesz udać się do apteki i poprosić farmaceutę o specjalistyczne środki na chrapanie. Zazwyczaj mają one postać sprayu lub kropli do nosa. Pamiętaj aby przed ich użyciem zapoznać się z dołączoną ulotką !

W sytuacji kiedy nie pomogła zmiana diety, ćwiczenia ani leki najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ze specjalistą. Prawdopodobnie chrapanie jest objawem jakiegoś schorzenia mniej lub bardziej poważnego. Lekarz po przeprowadzeniu dokładnych badań i ustaleniu głównej przyczyny Twoich dolegliwości wyda odpowiednie zalecenia, których będziesz musiał przestrzegać aby całkowicie pozbyć się uciążliwego chrapania.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ