5 powodów, przez które antykoncepcja jest mniej skuteczna

0
1606
5 powodów, przez które antykoncepcja jest mniej skuteczna

Antykoncepcja hormonalna stanowi obecnie jedną z najbardziej popularnych metod zapobiegania ciąży. Coraz więcej kobiet wybiera tabletki jako bezpieczną i skuteczną metodę antykoncepcji. Dla większości kobiet to właśnie skuteczność jest podstawowym kryterium wyboru metody antykoncepcji. Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych i jak inne substancje i nawyki mogą na nią wpłynąć? O tym w dzisiejszym artykule.

  1. Brak systematyczności stosowania lub niewłaściwe stosowanie

Podstawowym powodem osłabienia działania tabletek antykoncepcyjnych jest nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących ich stosowania. Do najczęstszych błędów zalicza się pomijanie dawek oraz przyjmowanie ich o nieodpowiednich porach dnia. W takich przypadkach należy się zapoznać
z informacją dołączoną do leku. Jest tam opisane w jaki sposób należy postąpić w takiej sytuacji. Niewskazane jest całkowite przerywanie przyjmowania leku antykoncepcyjnego w trakcie terapii – może wtedy dojść do ciężkiego zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu.

  1. Występowanie innych schorzeń

Na skuteczność antykoncepcji mogą również wpływać nadwaga i otyłość. Wykazano, że BMI (body mass index) powyżej 25 prawie dwukrotnie zwiększa ryzyko zajścia w ciążę podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Dzieje się tak, ponieważ leki antykoncepcyjne rozpuszczają się dobrze w tłuszczach – u osób z większą ilością tkanki tłuszczowej leki te trudniej osiągają odpowiednie stężenie w surowicy.

Na działanie tabletek mogą wpływać też różne schorzenia. Należą do nich m.in. wymioty czy biegunka. Jeśli wymioty nastąpią w kilka godzin po połknięciu tabletki, bezpieczniej jest uznać, że tabletka została pominięta i zastosować się do instrukcji na opakowaniu, jak w przypadku pominiętej dawki.

  1. Stosowanie niektórych leków

Wykazano, że leki antykoncepcyjne wchodzą w interakcje z wieloma innymi grupami leków,
w wyniku czego może dojść do zmiany lub całkowitego zniesienia ich działania. Do leków mogących osłabić działanie antykoncepcji hormonalnej można zaliczyć następujące leki:

  • Przeciwgrzybicze – gryzeofulwina
  • Przeciwwirusowe – rytonawir, efawirenz, nelfinawir
  • Nasilające perystaltykę jelit – metoklopramid
  • Przeciwdepresyjne – barbiturany

Należy pamiętać, że działanie tych leków utrzymuje się ono co najmniej 4 tygodnie od zaprzestania leczenia. Przez ten okres mogą one wpływać na działanie leków antykoncepcyjnych pomimo braku ich przyjmowania.

  1. Stosowanie suplementów diety

Nie tylko stosowanie leków może obniżyć skuteczność antykoncepcji – wpływ mogą mieć także przyjmowane suplementy diety jak i stosowane zioła.

Na szczególną uwagę zasługuje dziurawiec – wykazano, że wyciągi alkoholowe z tego ziela osłabiają działanie leków antykoncepcyjnych. Działanie to przypisuje się zawartej w dziurawcu hiperycynie. Podobnie jak w przypadku leków, osłabienie antykoncepcji utrzymuje się po odstawieniu preparatów z dziurawca.

Innymi suplementami diety mogącym wpłynąć na skuteczność antykoncepcji są preparaty zawierające węgiel aktywowany. Stosowany w leczeniu biegunki węgiel może pochłaniać inne leki, w tym preparaty hormonalne. Trzeba też uważać na tak niepozorny składnik diety jakim jest siemię lniane – wytwarza ono w przewodzie pokarmowym śluz, który utrudnia wchłanianie substancji z lekarstw. Zaleca się zatem stosowanie co najmniej 3-4 godzinnego odstępu między zażyciem węgla aktywnego lub siemienia lnianego, a tabletek antykoncepcyjnych.

  1. Alkohol

Oprócz stosowanych suplementów na działanie antykoncepcji może wpłynąć również alkohol. Bezpośrednio nie wpływa on na działanie leku, jednak wywoływane przez niego objawy mogą zaburzyć jego schemat dawkowania. Jeśli dolegliwości żołądkowe wystąpią w ciągu trzech – czterech godzin od zażycia tabletki. Istniej wtedy duże ryzyko, że tabletka wchłonęła się jedynie częściowo i jej działanie antykoncepcyjne jest osłabione, albo została wydalona z organizmu w całości. Alkohol powoduje także, że tracimy kontrolę nad tym co robimy i łatwiej w takim stanie pominąć dawkę leku przewidzianą na dany dzień.

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najczęstszych metod antykoncepcji, o bardzo wysokiej skuteczności, jednakże mogą na nie wpłynąć różne czynniki. Należy zwracać na nie szczególną uwagę, ponieważ konsekwencje związane z osłabieniem działania tych leków mogą mieć poważny wpływ na całe życie kobiety. Warto pamiętać, żeby w sytuacji kiedy nie jesteśmy pewni skuteczności działania przyjętej dawki skorzystać z dodatkowych metod zapobiegania ciąży jak np. prezerwatywy, które można zakupić w każdej aptece, a nawet online, np.: https://www.doz.pl/apteka/k3669-Antykoncepcja.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ