18 tydzień ciąży – jakie dolegliwości może odczuwać w tym czasie przyszła mama?

0
2418
18 tydzień ciąży - jakie dolegliwości może odczuwać w tym czasie przyszła mama?

18 tydzień ciąży to znak, że jesteś niemal na półmetku. Z reguły czujesz się dobrze, ponieważ uciążliwe dolegliwości pierwszego trymestru już ustąpiły. Pamiętaj jednak, że z tygodnia na tydzień zmienia się twoje ciało, a co za tym idzie – możesz zmagać się z innymi problemami. Sprawdź, na jakie dolegliwości możesz się uskarżać.

18 tydzień ciąży to zwykle okres, który wiele kobiet bardzo dobrze znosi. Jako że najbardziej uporczywe dolegliwości I trymestru mijają, a brzuch nie jest jeszcze tak duży, przyszła mama jest najczęściej pełna wigoru. Niemniej jednak może odczuwać dyskomfort spowodowany nieprzyjemnymi objawami.

Bóle kręgosłupa

Co prawda twój brzuch nie osiągnął jeszcze dużych rozmiarów, ale stale rośnie i powoduje zmianę położenia środka ciężkości. Odcinek piersiowy oraz lędźwiowy kręgosłupa zwykle odgina się do tyłu – kobieta wypina brzuch do przodu i odchyla ramiona, by utrzymać równowagę. Jest to nienaturalna pozycja, która prędzej czy później będzie skutkować nieprzyjemnym bólem kręgosłupa.

By złagodzić dolegliwości, lepiej nie sięgać po środki przeciwbólowe. Warto postawić na odpoczynek w wygodnej pozycji, masaż pleców czy lekką aktywność fizyczną (dozwoloną w ciąży) np. pływanie.

Uczucie gorąca

18 tydzień ciąży to moment, w którym zwykle pojawia się uciążliwe uczucie gorąca. To efekt intensywnie wydzielanych hormonów, zwiększonego napływu krwi do mózgu oraz przyspieszonego metabolizmu.

Sposobem na tę dolegliwość jest przede wszystkim noszenie odpowiedniej odzieży, najlepiej z lekkich i naturalnych tkanin. Warto pamiętać o wypijaniu sporej ilości wody. Ulgę przyniosą również chłodne kąpiele.

Zawroty głowy

W 18 tygodniu ciąży możesz odczuwać zawroty głowy. Jest to dolegliwość całkowicie naturalna, ponieważ związana z intensywniejszą – nawet o 40-50% – pracą serca, co w połączeniu z naciskiem stale powiększającej się macicy może wywoływać nieprzyjemne objawy.

By nie dopuścić do zamroczeń, należy więcej odpoczywać w pozycji bocznej (na lewym boku) oraz nie wstawać zbyt gwałtownie z pozycji siedzącej lub leżącej.

Twardnienie brzucha

Mniej więcej od 18 tygodnia ciąży możesz odczuwać nieprzyjemne twardnienie brzucha, inaczej określane jako „stawianie się” macicy. W ten sposób objawiają się tzw. skurcze Braxtona Hicksa, które nie powodują jednak rozwierania szyjki macicy. Stanowią formę przygotowania się macicy do porodu.

Jeśli odczuwasz twardnienie brzucha, połóż się na lewym boku.

Anemia

18 tydzień ciąży to okres, w którym kobieta bardziej narażona jest na anemię. Wynika to z faktu zwiększonej objętości krwi – szybciej niż czerwonych krwinek przybywa osocza, co w badaniach może wskazywać na spadek erytrocytów. O ile niewielkie odchylenia od normy świadczą jedynie o niedokrwistości, tak duży spadek wskazuje na anemię.

Jeśli twoje wyniki badań nie są zadowalające, najprawdopodobniej lekarz zaleci przyjmowanie suplementów diety z żelazem oraz modyfikację diety.  

Pamiętaj, że tak samo, jak kobiety różnią się między sobą, tak samo każda ciąża jest inna. Nie musisz odczuwać wszystkich wyżej wymienionych dolegliwości. Warto jednak mieć na uwadze ewentualność ich występowania, by nie panikować za każdym razem, gdy np. brzuch będzie delikatnie twardniał.  W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z ginekologiem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ